Dlaczego portret malowany ze zdjęcia, a nie "na żywo"?

Owszem jest to szybki zarobek, bo w ciągu 15-20 minut portret – gotowy! Ale czy próbowaliście Państwo zamówić taki „uliczny” portret?

Ja próbowałam, chciałam mieć porównanie i zamówiłam w Gdańsku na starówce portret mojej córeczki. Niestety artysta po skończeniu pracy sam widział, że nie wyszło mu to najlepiej i obniżył cenę. Jednakże musiałam zapłacić za wykonaną pracę, która nie odzwierciedlała podobieństwa mojego dziecka. Dziś ten portret niestety nie wisi na żadnej ścianie.

Między innymi z tego powodu preferuję malowanie portretów ze zdjęcia. Dla mnie liczy się bardziej końcowy efekt i zadowolenie Klienta.

Malowanie portretu ze zdjęcia, co jeszcze jest ważne?

Kiedy mam gotowe zdjęcie to wiem, że skoro je otrzymałam to oznacza, że samo ujęcie (jak wyszliśmy na zdjęciu) nam odpowiada, bo przecież nie raz widzimy, że na nie jednym zdjęciu wyszliśmy nie podobni do siebie lub po prostu źle na nim wyglądamy.

Idziemy dalej … mając zdjęcie mamy zatrzymany wyraz twarzy, kierunek światła, „grę cieni” i wtedy mogę poświęcić nieco więcej czasu na to by te wszystkie szczegóły odtworzyć.

Człowiek ma około 70 różnych mięśni mimicznych, wystarczy zmiana napięcia kilku z nich i człowiek ma inny wyraz twarzy.

Owszem można spotkać artystów, którzy tworzą podobizny na starówkach miast. I wykonanie takiego portretu zajmuje zaledwie kilka, kilkanaście minut. Ale takich prawdziwych artystów jest naprawdę niewielu i potrzeba dużego szczęścia byśmy trafili na takiego.

Zamawiając portret u mnie, mają Państwo pewność, że nie wyślę pracy z jakiej nasz klient nie jest zadowolony. W razie konieczności nanoszę korekty/poprawki i przesyłam zdjęcie do akceptacji, ponieważ dla mnie najważniejsze jest zadowolenie zamawiającego. Czerpię również satysfakcję z pewności, że moja praca zawiśnie na ścianie i każdy znajomy nie będzie miał problemu z rozpoznaniem osoby portretowanej.

A co z aktami malowanymi „na żywo”?

Często mam takie zapytania. Jednak do takiej pracy potrzeba odpowiednich warunków, ja niestety nie posiadam własnego atelier i nie mam możliwości wykonania takich prac. Proponuję wtedy Klientom przesłanie zdjęcia i na jego podstawie wykonuję swoją pracę.

Zapewniam również, że takich zdjęć nigdzie nie publikuję, nie udostępniam, nie umieszczam w jakimkolwiek miejscu w sieci. Na wyraźne życzenie Klienta usuwam również z maili i prywatnego archiwum prac wykonanych.

Wspomnę przy okazji, że nie podejmuję się wykonywania prac ze zdjęć pornograficznych o „wulgarnej” tematyce.

 

Portrety kombinowane. Co to jest?

Kilka razy zdarzyło mi się wykonywać portret kombinowany, tzn. Klientka przysłała zdjęcie swojej całej głowy oraz zdjęcie pozostałego ciała innej osoby. Przed przystąpieniem do pracy, wykonuję wtedy złożenie graficzne i przesyłam do akceptacji. Nie wnikam, jak? dlaczego? po co? … jest to po prostu Sztuka Na Zamówienie.

 

Zamów portret - napisz do nas: sztukanazamowienie.pl@gmail.com

 

 

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.